×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

مارتین ای . اف . سلیگمن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: بزرگان روانشناسی

سلیمگن ( روان شناس امریکایی ) پایه گذار روان شناسی مثبت گرا است .

 

 

 

. سیلیمگن روانشناسی برجسته و خوش نام است که مسبب پیشرفت های چشم گیری در رشته اش بوده است . وی به خاطر کتاب های پر فروشش جوایز فراوان و ریاست انجمن روان شناسی امریکا سهم بسزایی در علم کاربرد ان داشته است . سلیمگن پدر روانشناسی مثبت گراست و استاد برجسته دانشگاه پنسیلوانیا واقع در فیلادفیا می باشد . وی در دانشگاه پنیسوانیا برای نخستین بار رشته روان شناسی کاربردی مثبت گرا را افتتاح کرد . مارتین سلیمگن در 1942 در البانی نیویورک متولد شد . پس از اتمام دبیرستان وارد دانشگاه پرینستون شد و در 1946 فارغ التحصیل گردید . وی با مندی مک کارتی ازدواج کرد و صاحب شش فرزند به نام های اماندا دیوید لارا نیکل داریل و کارلی شد . سلیمگن در سال 1967 از دانشگاه پنسیلوانیا دکترای روانشناسی را دریافت کرد . وی در دانشگاه کورنل واقع در ایتالای نیویورک که دستیار اموزشی شد و سپس به دانشگاه پنسیلوانیا بازگشت و به استادی رسید . وی پژوهش هایی را ادامه داد و شروع به مطالعات افسردگی از دیدگاه روان شناسی در روان پزشکی نمود . سلیمگن بررسی روی نظریه درماندگی اموخته شده را اغاز نمود . وقتی این باور که شخصی نمی تواند کاری انجام دهد تا یک موقعیت ازارنده را برطرف سازد یا از ان اجتناب کند به موقعیت های دیگری تعمیم می یابد به ان درماندگی اموخته شده می گویند . بنابراین درماندگی اموخته شده نه از یک تجربه ناگوار به خودی خود بلکه از ناتوانی یا ناتوانی تصوری فرد در این باره که کاری از او ساخته نیست ناشی می شود سلیمگن (1975) نظر داده است که درماندگی اموخته شده در انسان ها می تواند به صورت افسردگی تجربه شود و این ویژگی افرادی است که در کوشش هایشان در زندگی چنان سرخورده شده اند که سرخورده شده اند که ناامید و گوشه گیرند و در نهایت سر به تسلیم می نهند . وی با بررسی روی افسردگی و بدبینی به ایده های جدیدی درباره خوش بینی دست یافت که خط فکری تازه ای برای رشته روان شناسی گردید . در سال 1980 وی مدیر برنامه اموزشی بالینی بخش روان شناسی دانشگاه پنسیلوانیا شد و 14 سال در همین سمت باقی ماند . طی این مدت جایزه ی انجمن روانشناسی پنسیلوانیا و اکادمی ملی practice را از ان خود کرد و به دلیل پژوهش در زمینه جنبه های مختلف روان شناسی مثل افسردگی در ماندگی نا امیدی رفتار اجتماعی و افسردگی در کودکان جوایز بسیار دیگری نیز دریاف کرد موسساتی که اژوهش ها و اثار سلیمگن حمایت کردند عبارتند از : انیستیوی ملی پیری بنیاد ملی علوم و انیستیوی ملی بیماری روانی که در سال 1991 جایزه MERII را به دلیل پژوهشش در باره افسردگی به وی اعطا نمود . در سال 1995 در حالی که سلیمگن برای دستیابی به ریاست انجمن روان شناسی امریکا سخت در تکاپو بود برخوردی مهم با دخترش نیکی برایش پیش امد هنگام انجام باغبانی وی دخترش را سرزنش می کردچون او قول داده بود با شروع روز تولدش دیگر تق تق و گریه زاری راه نیندازد دخترش به او یاداوری کرد که او روز تولدش 11 ماه قبل حتی یکبار هم گریه نکرده است دخترش ادامه داد و سخنرانی اش گل کرد که اگر او توانست دست از نق زدن بردارد سلیمگن یک بد بین واقعی هم میتواند دست از غر زدن بردارد این بینش ناگهانی جرقه ای در ذهن وی روشن کرد و او تصمیم گرفت تا روی خوش بینی متمرکز شود و پژوهش هایش را در این راستا ادامه دهد وی در سال 1996 به ریاست انجمن روان شناسی امریکا با حداکثر اراء در تاریخ روان شناسی دست یافت و فرصتی یافت تا به بررسی هایش بپردازد وی راهی جدید پیش پای روان شناسی گذاشت راهی که شادی را هدف اصلی روان شناسی معرفی نمود .

بعد از جنگ جهانی دوم روان شناسی به صورت علمی یرای درمان درامد برای کارکرد انسان مدل بیماری را از علوم پزشکی انتخاب کرد و هدفش بهبود بخشی اسیب ها بود . او معتقد بود با اینکه این تمرکز سبب پیشرفت های فوق العاده در زمینه درک و درمان بیماری های روانی شد در مورد این ارزش زیستن چیست چیزی برای گفتن ندارد .

او متوجه شد روان شناسی نباید فقط برنقایص و بیماری ها تکیه کند بلکه باید فضیلت و نقاط قوت را نیز مطالعه کند

پژوهش های وی اغازگر راه روانشناسی مثبت نگر بود و منجر به برسی های گسترده ای در زمینه موضوع های روان شناسی مثبت نگر مثل شادی خوش بینی خصایص و هیجانات مثبت گردید . خوش بینی نقش اصلی را در این زمینه بازی می کند همان طور که وی نشان داده در ایمن سازی در برابر افسردگی موثر و کارامد است .

سلیمگن بیش از 20 کتاب و 200 مقاله در زمینه انگیزش و شخصیت منتشر کرد مشهور ترین اثارش عبارتند از خوش بینی اموخته شده (1991) انچه می توانید انجام دهید و انچه نمی توانید (1993) کودک خوش بین (1996) و شادی اصیل (2002) کتاب هایش به بیش از 16 زبان دنیا ترجمه شده و مورد تحسین فراوانی واقع شدند .

وی سمینار هایی برای اساتید صاحبان صنایع والدین و متخصصان سلامت روان ارائه می دهد و در برنامه های رادیو و تلویزیون مشارکت دارند .

در سال 2003 وی برنامه روان شناختی مثبت کاربردی (mapp) را در دانشگاه پنسیلوانیا ایجاد کرد .mapp نحستین برنامه اموزشی است که تمام تاکیدش بر روانشناسی مثبت نگر است طی این برنامه وی زبان اموزشی طراحی کرده که افراد می توانند اموزش ببینند تا روان شناس مثبت نگر شوند و به ساختن دنیایی شاد تر کمک کنند .

این رشته از روان شناسی در سطح کشور توسعه یافته است .

وی اکنون پس از سال ها مطالعه و تلاش و بررسی انتشار چندین کتاب کسب چندین جایزه و سهم عمده اش در رشته روان شناسی برای داشتن دنیایی شادتر به تلاشش برای گسترش رشته ی روان شناسی مثبت گرا ادامه دهد .

بازدید 298 بار
آخرین ویرایش در جمعه, 02 آذر 1397 ساعت 13:31
حانیه جهان تیغ

کارشناس روانشناسی

محقق و پژوهشگر روانشناسی

وبگاه: Hanyeh@psydoc.ir

نظرات کاربران

 هانیه : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    لاله : لطفا تحلیل روانشناسی فیلم عطر را بگذارید    images223

 

   مرجان : لطفا بخش پرسشنامه ها را افزایش دهید    images22

اینستاگرام

@anis.andishe.psy

@academy.ravanshenasi

وب های مرتبط

هیئت تحریریه