×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

انا فروید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: بزرگان روانشناسی

یکی از رهبران نو فرویدی روان شناسی من انا دختر فروید بود

 

 

 

انا فروید در سوم دسامبر 1895 در وین اتریش به دنیا امد و در نهن اکتبر 1982 در لندن در گذشت . معروفیت او بیشتر بخاطر کار های زیر است :

بنیان گذار روانکاوی کودکان

ساز و کار های دفاعی

مشارکت در روان شناسی (( خود ))(ego psychology)

انا فروید کوچکترین فرد از شش فرزند فروید چنین نوشت که اگر والدینش به روش مطمئنی برای جلوگیری از بارداری دسترسی می داشتند او هرگز به دنیا نمی امد پدرش در نامه ای که به یکی از دوستانش به نام فلیس نوشت تولد اورا به جای اینکه با اشتیاق خبر دهد به صورت رویدادی که ناگزیر ان را پذیرفته است اطلاع داد و اظهار داشت که اگر نوزاد پسر بود این امر را تلگرافی به او خبر می داد ( یانگ برول 1988) .

با وجود این سه سال تولد انا یعنی 1895 سمبلیک یا شاید حتی پیشگویانه بود زیرا با ظهور روانکاوی همزمان بود و دیگر انکه انا تنها فرزند فروید بود که راه پدرش را ادامه داد و روانکاو شد .

از ان جا که انا در خانواده کمترین محبوبیت برخودار بود لذا دوره کودکی ناخرسندی داشت . او از ان دوره تجربه کنار کذاشته شدن از سوی بزرگتران اینکه انان او را ملال انگیزی و تنها ماندن را به یاد می اورد .او نسبت به خواهرش سوفی که اشکارا محبوب مادرش بود حسادت می ورزید . انا محبوب پدرش شد و طولی نکشید که وی همچنان که به سیگار برگ عادت داشت به خردسال ترین دخترش نیز خو گرفت .

انا به کار پدرش علاقه مند شد . او از سن 14 سالگی بدون مزاحمت در گوشه ای از جلسات انجمن روانکاوی وین می نوشت و همه ان چه را که گفته می شد جذب می کرد در 22 سالگی به سبب پیوند عاطفی با پدرش و نگرانی های انا در مورد انچه که فروید امیال جنسی او می نامید با وی تحلیل را اغاز کرد او رویا های خشونت باری مانند تیراندازی کشتن مردن و دفاع از وی در یرابر دشمنان را گزارش میکرد .

در 1914 انا با گذراندن امتحانی موفق شد کا اموز اموزشی مدرسه ابتدایی شود و برای بهبود زبان انگلیسی تصمیم گرفت به تنهایی به انگلستان سفر کند .

در سال 1922 انا برای عضو شدن در کنگره بین المللی روانکاوی اقدام کرد . به منظور عضو شدن مجموعه ای از رویاهای یک دختر در باره پدرش را ارائه کرد که مورد پذیرش قرار گرفت و او یکی از اعضای کنگره شد . انا فروید هرگز ازدواج نکرد او زندگی خود را در راه روانکاوی کودکان دچار اختلال هیجانی و پرستاری از پدرش به هنگام دوره طولانی بیماری وی صرف کرد .مراقبت و پرستاری انا از وی اجتناب ناپذیر بود در دهه پایانی عمر فروید او به عنوان مهمترین شخص بی همتا در زندگی اش ظاهر شد _ تمامی پیوند ها و جدایی های انا بیماری ها و کارهایش در دفتر فروید ثبت شده اند . در سال 1927 به تاسیس مدرسه ای به کمک رزنفیلد و برلینگهام همت گذاشت که اریکسون در همین مدرسه به تدریس پرداخت .

وسال بعد کتاب مقدمه ای بر روان کودکان (1928 ) را نوشت . بعد از فرار روانکاوان یهودی وین انا اولین نایب رئیس انجمن روانکاوی وین شد و به جای پدرش در سمینار ها شرکت می جست .

از 1934 تا 1936 به نگارش من و مکانیسم های دفاعی پرداخت . انا در سال 1938 تحت بازجویی گشتاپو قرار گرفت و سپس به همراه پدرش به لندن کوچ کرد در سال 1941 او با همراهی دروتی برلینگتون یک موسسه پرستاری ایجاد کرد . این موسسه هم به کودکان بی خانمان سرپناه می داد و هم برنامه های روانکاوی برای انان داشت . تجربیات انا فروید در این موسسه پرستاری الهام بخش او در نوشتن سه کتاب شد : کودکان در زمان جنگ (1942) کودکان بی سرپرست (1943) و جنگ و کودکان (1943) انا فروید پس از تعطیل شدن موسسه پرستاری در سال 1945 کلینیک ویژه ای را برای روان درمانی کودکان ایجاد کرد و از سال 1952 تا زمان مرگش در سال1982 مدیر ان بود .

بعد از پایان جنگ و با درگذشت فروید انا مرکز نگهداری کودکان هامستید را در لندن تاسیس کرد و به مراقبت از 80 کودک بدون خانواده و تک والد اقدام کرد . در 1965 وی در کتاب بهنجاری و اسیب شناسی در کودکی به ارائه نتایج کار خود در مرکز هامستید پرداخت .

بر خلاف مشکلات فراوان او یک روش روانکاوی به وجود اورد و بدین ترتیب پیشرو روانکاوی کودک شد . او مقاله ها و کتاب های بسیاری نوشت و با پالودن و گسترش دادن اندیشه های پدرش به طور قابل ملاحضه ای به این رشته خدمت کرد . در سال 1967 مفتخر به دریافت جایزه ویژه سلطنتی از دست الیزلبت دوم ملکه انگلیس شد و در سال 1972 یک سال پس از بازگشت به وین دانشگاه وین به وی دکتری افتخاری اعطا کرد .

 

بازدید 212 بار
آخرین ویرایش در جمعه, 02 آذر 1397 ساعت 13:32
حانیه جهان تیغ

کارشناس روانشناسی

محقق و پژوهشگر روانشناسی

وبگاه: Hanyeh@psydoc.ir

نظرات کاربران

 هانیه : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    لاله : لطفا تحلیل روانشناسی فیلم عطر را بگذارید    images223

 

   مرجان : لطفا بخش پرسشنامه ها را افزایش دهید    images22

اینستاگرام

@anis.andishe.psy

@academy.ravanshenasi

وب های مرتبط

هیئت تحریریه