×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

کورت کافکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: بزرگان روانشناسی

کورت کافکا احتمالا مبتکرترین فرد از پایه گذاران روان شناسی گشتالت است .

 

 

 

کافکا در 1886 در برلین متولد شد او تحصیلات خود را در دانشگاه برلین گذراند و به علوم و فلسفه علاقمند گردید . علاوه بر تحصیل در برلین یک سال در دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند به کسب مهارت زبان انگلیسی پرداخت که این مهارتش در زبان انگلیسی در گسترش روان شناسی گشتالت خارج از مرز های المان کمکش کرد .

روان شناسی گشتالت خارج از مرز های روانشناسی کمکش کرد .

روان شناسی را با کارل استامپ خواند و درجه دکتری خود را در 1909 دریافت کرد در همان سال با میرا کلین که یکی از ازمودنی ها در بررسی هایش بود ازدواج کرد و در سال 1923 از او جدا شد و با الیزابت الگریم که همان سال از دانشگاه جیس دکترایش را گرفت ازدواج کرد که یک سال بعد از وی جدا و مجددا با کلین ازدواج کرد .

در 1910 رابطه پربار و طولانی را با ورتایمر و کهلر در دانشگاه فرانکفورت اغاز نمود سال بعد در دانشگاه جیسن در 60 کیلومتری فرانکفورت شغلی را پذیرفت و تا سال 1924 در انجا باقی ماند در خلال جنگ جهانی اول در درمانگاه روانپزشکی با بیماران دارای اسیب مغزی و روان پریش کارکرد .

بعد از جنگ که روان شناسان ایلت متحده از شکل گیری مکتب جدیدی در المان اگاه شدند کافکا مقاله ای برای مجله امریکایی بولتن روان شناختی نوشت این مقاله با عنوان ادراک : مقدمه ای بر نظریه گشتالت (کافکا 1922 ) مفاهیم اصلی روان شناسی گشتالت ونتایج و معانی ضمنی تحقیقات قابل ملاحظه ای را ارائه داد .

اگرچه این مقاله برای بسیاری از روان شناسان امریکایی اولین تبیین نهضت گشتالتی بود ممکن است به نهضت زبان رسانیده باشد عنوان مقاله ادراک سو تفاهمی را بوجود اورد که سال ها دوام یافت مخصوصا این اندیشه که روان شناسی گشتالت انحصارا با ادراک سرو کار دارد بنا براین با سایر زمینه های روان شناسی بی ارتباط است . در حقیقت روان شناسی گشتالت به طور گسترده با مسائل تفکر و یادگیری و در نهایت با تمام جنبه های تجربه هشیار سرو کار داشت . مهم ترین دلیل برای اینکه روانشناسان گشتالتی اولیه انتشارات منظم خود را برای ادراک متمرکز کردند روح زمان بود : روان شناسی وونتی که گشتالتی ها در مقابل ان قیام کردند بیشترین پشتیباننی خود را از پزوهش درباره احساس و ادراک به دست اورده بود بنابراین روان شناسان گشتالتی ادراک را به عنوان عرصه خود انتخاب کرده بودند تا از سنگرخود وونت به او حمله کنند (میکائیل ورتایمر (1079 ص134)در 1921 کافکا کتابی در زمینه روان شناسی رشد به نام رشدذهن منتشر کرد که هم در المان و هم در ایالات متحده با توفیق رو به رو گشت .

او به عنوان استاد مدعو دانشگاه کرتل (25_1924) و دانشگاه ویسکانسین (27_1925 ) به امریکا رفت و در 1927 در کالج اسمیت در تورتمپتن ماساچوست جایی که تا فوتش در 1941 در انجا ماند به مقام استادی منصوب شد .

در 1935 کتاب اصول روانشناسی گشتالت را نتشر کرد که مطالعه ی ان مشکل بود و انگونه که منظور او بود به طور واضح روان شناسی گشتالت را توضیح نداد .

روان شناسی گشتالت بر این واقعیت که مغز یک نظام مادی است که نیرو های میدانی تولید می کند تاکید داشتند . این نیرو ها به نوبه خود اطلاعات حسی را تغییر شکل می دهند و از این راه تجربه حسی را تغییر می دهند .

این تحلیل چنین تصوری را ایجاد میکند که کشتالتی ها تاثیر تجربه گذشته را نادیده می گیرند . و این تصور نادرستی است . کافکا کوشید تا با استفاده از مفهوم رد یا (رد حافظه ) گذشته را به حال پیوند دهد . کافکا فرض می کرد که یک تجربه جاری به چیزی که او ان را فرایند حافظه می نامید منجر می شود . این فرایند فعالتی در مغز است که بوسیله تجربه محیطی ایجاد می شود . پس از خاتمه فرایند حافظه ردی از اثر ان در مغز باقی می ماند .

بازدید 239 بار
آخرین ویرایش در جمعه, 27 مهر 1397 ساعت 06:23
حانیه جهان تیغ

کارشناس روانشناسی

محقق و پژوهشگر روانشناسی

وبگاه: Hanyeh@psydoc.ir
محتوای بیشتر در این بخش: « هاروی ا . کار جیمز رولند انجل »

نظرات کاربران

 هانیه : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    لاله : لطفا تحلیل روانشناسی فیلم عطر را بگذارید    images223

 

   مرجان : لطفا بخش پرسشنامه ها را افزایش دهید    images22

اینستاگرام

@anis.andishe.psy

@academy.ravanshenasi

وب های مرتبط

هیئت تحریریه