×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 875

مهدی جلالی شیرازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: بزرگان روانشناسی

مهدی جلالی شیرازی در سال 1287 شمسی در تهران چشم به جهان گشود.

 

 

پس از به پایان رساندن دوره های دبستان و دبیرستان وارد دانشسرای عالی شد و در رشته ی تاریخ و جغرافیا به دریافت درجه کارشناسی نایل امد در سال 1312 برای ادامه ی تحصیل خود به امریکا روانه شد و موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد در روانشناسی پرورشی و روان شناسی کودکان از دانشگاه کلمبیا شد .دکتر جلالی دوره ی دکترای خود را در روانشناسی در کالج پیتسبورگ پنسیلوانیا اغاز کرد و پس از اتمام این دوره در سال 1317 به ایران بازگشت و کار خود را به عنوان عضو هیت علمی در دانشسرای عالی و دانشگاه تهران اغاز کرد و از زمان بازنشستگی در دانشگاه تهران مشغول تدریس و تحقیق بود وی در سال 1365 در تهران به د یار باقی پیوست . از اسار او می توان به روانشناسی کودک روان شناسی پرورشی مقدمه ی روان شناسی و روان شناسی برای زیستن اشاره کرد .

وی در افزایش دادن سطح توجه به اهمیت پرورش کودک در ایران سهم به سزایی داشت تالیف کتاب روان شناسی کودک توجه و علاقه ی وی به تربیت و پرورش کودک را بیان می کند . وی به شروع پرورش از زمان تشکیل لقاح و جنین و زمان حاملگی توجه کرد . عدم وجود کتاب در حوضه ی روانشناسی وی را وا داشت که به معرفی این علم کمک کند و با چاپ کتاب مقدمه روان شناسی در سال 1335 سعی کرد اصول کلی روان شناسی را با ذکر اصطلاحات معادل فارسی به دانشجویان معرفی کند .

حیدر علی هومن :

دکتر هومن پایه گذار علم جدید روانسنجی در ایران و همچنین مولف تعداد زیادی کتاب و مقاله علمی در زمینه روان سنجی و اندازه گیری روش تحقیق و امار بود . استاد هومن بیش از پنجاه سال به امر تدریس و پژوهش در دانشگاه های ایران از جمله تربیت معلم دانشگاه تهران شهیدبهشتی تربیت مدرس دانشگاه علامه طباطبایی دانشگاه های ازاد اسلامی و چندین موسسه ی پژوهشی و تحقیقاتی معتبر پرداخت .

د          

شهریار شهیدی :

در سال 1343 در تهران متولد شد پس از اتمام دوره های ابتدایی و متوسطه برای ادامه تحصیل عازم کشور انگلستان شد .

مدرک لیسانس روانشناسی را در پلی تکنیک لندن   فوق لیسانس را با گرایش روان شناسی بالینی در دانشگاه گیلفورد و دکترای روان شناسی بالینی و بهداشت را در کالج لندن اخذ نمود در سال 1368 تا 1369 در بیمارستان سلطنتی رویال فری لندن با سمت مربی و از سال 1369 تا 1371 در بیمارستان لندن با سمت استاد یاری مشغول به کار بود پس از بازگشت به ایران در دانشگاه شهید بهشتی با سمت دانشیار و روان شناس مرکز خدمات مشاوره ای به فعالیت پرداخت .

دکتر شهیدی هم اکنون مدیر مسئول مجله روانشناسی معاصر انجمن روان شناسی ایران است.

عضویت در مراکز علمی و پژوهشی وی :

عضویت پیوسته انجمن روان شناسی ایران

عضویت هسته پژوهشی اختلالات یادگیری دانشگاه شهید بهشتی

عضو انجمن روان شناسی بریتانیا

مدیر مسئل نشریه روان شناسی معاصر

عضو شورای دبیران نشریه بین المللی روانشناسی

ترجمه ها و تالیف ها :

شهیدی . شهریار (1388) پریشان یاد ها (مجموعه اشعار ) نشر قطره تهران

شهیدی . شهریار (1389 . زیر چاپ)روان شناسی شادی . نشر قطره تهران

الیوت . توماس (1377) دشت سترون . ترجمه منظوم . شهیدی شهریار انتشارات هما . تهران

شهیدی . شهریار و مصطفی حمدیه (1381) اصول و مبانی بهداشت روانی (چاپ اول) انتشارات سمت . تهران

حمدیه . مصطفی و شهیدی . شهریار (1383) اصول و مبانی بهداشت روانی (چاپ دوم ) انتشارات سمت . تهران

حمدیه. مصطفی و شهیدی . شهریار (1387) اصول و مبانی بهداشت روانی(چاپ سوم ) انتشارات سمت . تهران

هال . استانلی (1389 زیرچاپ) مقدماتی بر روان شناسی فروید ترجمه شهیدی . شهریار انتشارات جیحون

مقالات :

جعفری٬ مصطفی و شهیدی٬ شهریار (1388) مقایسه اثربخشی درمان فرانظری و درمان شناختی رفتاری بر افزایش خودکارآمدی پرهیز در نوجوانان وابسته به مواد. مجله علوم رفتاری٬ دوره 7 ٬ شماره اول.
مهدی پور
٬
سمیه شهیدی٬ شهریار روشن٬ رسول دهقانی٬ محسن (1388) تعیین اعتبار و روایی پرسشنامه تجربه سوگ در نمونه ایرانی. دو ماهنامه دانشور رفتار دانشگاه شاهد.

 

شهابی زاده٬ فاطمه٬ شهیدی٬ شهریار٬ مظاهری٬ محمد علی (1385) ادراک دلبستگی دوران کودکی و رابطه آن با دلبستگی به خدا و بزرگسالان. مجله روان شناسی٬ دوره 10 ٬ شماره 4 ٬ 422 440.

 

آزموده٬ پیمان٬ شهیدی٬ شهریار و دانش٬ عصمت (1386) رابطه جهت گیری مذهبی با سرسختی و شادکامی در دانشجویان. مجله روانشناسی٬ دوره 11 ٬ شماره اول٬ 60 75.

 

کرامتی مقدم٬ رضا٬ شهیدی٬ شهریار و مرتضوی٬ شهرناز (1386) بررسی رابطه وابستگی به اینترنت با نظام ارزش ها در دانشجویان. مجله روانشناسی٬ دوره 11 ٬ شماره 4 ٬ 414 425.

 

نوری٬ مهشید٬ میناکاری٬ محمود٬ صدرالسادات٬ جلال٬ شهیدی٬ شهریار و حیدری٬ محمود (1382) بررسی سلامت روانی زنان سرپرست خانوار. مجله توانبخشی٬ دوره 13 ٬ شماره 4 ٬ 58 42

مقالات ارائه شده در گردهمایی های علمی:

شهیدی٬ شهریار و قاریان٬ فاطمه (1376) روابط خانوادگی٬ امید به آینده و بهداشت روانی در نوجوانان ایرانی. نخستین کنگره انجمن روان شناسی ایران٬ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی٬ تهران.

 

شهیدی٬ شهریار (1388) روان شناسی مثبت نگر: طبقه بندی توانمندی های انسان و نقش این توانمندی ها در سلامت روان. سخنرانی ویژه٬ همایش ملی معناداری زندگی٬ دانشگاه اصفهان.

 

قنبرزاده٬ محمد٬ شهیدی٬ شهریار و قدیانی٬ مجتبی (1388) رابطه احساس معنابخش بودن زندگی با کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پستان با دو نوع درمان جراحی (رادیکال ماسکتومی و جراحی نگهدارنده) و مقایسه آن با افراد غیر مبتلا. همایش ملی معناداری زندگی٬ دانشگاه اصفهان.

شهیدی٬ شهریار٬ محمدیان٬ یوخابه٬ زاده محمدی٬ علی٬ مهکی٬ بهزاد و آقایی میبدی٬ فاطمه (1388) اثر شعر درمانی گروهی بر کاهش نشانه های اضطراب. دومین کنگره سراسری هنر درمانی در ایران٬ دانشگاه شهید بهشتی٬ تهران.

 

یوخابه٬ محمدیان٬ شهیدی٬ شهریار٬ زاده محمدی٬ علی٬ مهکی٬ بهزاد (1388) اثر شعر درمانی گروهی بر کاهش نشانه های استرس. دومین کنگره سراسری هنر درمانی در ایران٬ دانشگاه شهید بهشتی٬ تهران.

 

یوخابه٬ محمدیان٬ شهیدی٬ شهریار٬ زاده محمدی٬ علی٬ مهکی٬ بهزاد (1388) بررسی اثر شعر درمانی گروهی بر کاهش باورهای غیر منطقی: آیا شعر انعطاف فکری را بیشتر می کند؟ دومین کنگره سراسری هنر درمانی در ایران٬ دانشگاه شهید بهشتی٬ تهران.

بازدید 248 بار
حانیه جهان تیغ

کارشناس روانشناسی

محقق و پژوهشگر روانشناسی

وبگاه: Hanyeh@psydoc.ir
محتوای بیشتر در این بخش: « سیاوش چگینی ریچارد ال گریگوری »

نظرات کاربران

 هانیه : سایت بسیار جالبی دارید    images

 

    لاله : لطفا تحلیل روانشناسی فیلم عطر را بگذارید    images223

 

   مرجان : لطفا بخش پرسشنامه ها را افزایش دهید    images22

اینستاگرام

@anis.andishe.psy

@academy.ravanshenasi

وب های مرتبط

هیئت تحریریه